Krótki poradnik "czy muszę mieć licencję na drona?"
Pytanie o konieczność posiadania "licencji" (czyli Świadectwa Kwalifikacji wydawanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego) zadaje nam bardzo wiele osób. Postanowiliśmy w bardzo krótki i jasny sposób nakreślić w jakich przypadkach możemy latać dronem bez "licencji", a w jakich Świadectwo Kwalifikacji jest bezwzględnie wymagane. Postaramy się przy tym nie używać fachowej terminologii, a opisać sprawę bardzo jasno i prosto.
Kiedy nie muszę mieć "licencji"?
- Latam rekreacyjnie lub sportowo (hobbystycznie) - PRZECZYTAJ ZASADY LOTÓW PONIŻEJ
Kiedy "licencja" jest wymagana?
- Loty komercyjne, zarobkowe, na zlecenie, itp.
Jak widać, główny podział jest bardzo prosty. Osoby, które latają zarobkowo powinny przejść specjalne szkolenia ze znajomości przepisów lotniczych oraz szkolenie praktycznie z pilotażu, a następnie po przejściu wymaganych badań lekarskich zdać egzamin i otrzymać Świadectwo Kwalifikacji. Przyjmujemy, że osoby które zaliczają się do tej grupy znają przepisy oraz zasady wykonywania lotów komercyjnych w poszczególnych strefach powietrznych, dlatego skupimy się poniżej na prawach i obowiązkach osób, które latają dronami wyłącznie hobbystycznie.
|
Latanie hobbystyczne i sportowe - gdzie i jak mogę latać bez licencji?
MOŻESZ:
- Latać minimum 100m od zabudowy miast, miejscowości, osiedli oraz zgromadzeń osób na wolnym powietrzu
- Latać minimum 30m od pojedyńczych osób, pojazdów i obiektów budowlanych nie będących w dyspozycji operatora drona
- Latać w zasięgu swojego wzroku
- Latać minimum 1km od lotniska, ale do wysokości 30m lub wysokości najwyższej przeszkody (budynki, drzewa) będącej w obrębie 100m od Ciebie
NIE MOŻESZ:
- Latać w mniejszych odległościach od zabudowań i ludzi niż określone powyżej
- Latać bliżej niż 1km od lotniska
- Latać nad obiektami zamkniętymi ważnymi z punktu widzenia obronności kraju (określane przez odpowiednich ministrów i kierowników urzędów centralnych)
- Latać nad obiektami jądrowymi
- Latać nad innymi ważnymi i strategicznymi obiektami takimi jak banki, porty morskie i lotnicze, oczyszczalnie ścieków, muzea, poczty, zakłady zbrojeniowe, itp.
Generalnie najlepiej latać w otwartej przestrzeni z dala od miast i innych obiektów.
|
 |
Możesz latać dronem do 0,6kg w mieście bez licencji!
- Istnieje szczególna grupa dronów, której nie obowiązują minimalne odległości od miast, zabudowań i ludzi - możesz nimi latać nawet w mieście.
- Masa startowa drona może mieć maksymalnie 0,6kg - czyli dronem takim może być np. DJI Spark czy też Yuneec Breeze
- Pamiętaj, że w tym przypadku także musisz zachować minimalną odległość 1km od lotniska i maksymalnie do 30m wysokości lub najwyższej przeszkody w promieniu 100m.
|
Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik pozwoli spokojniej wybrać drona do zastosowań hobbystycznych i cieszyć się bezpieczną dla wszystkich zabawą.
Pamiętajmy jednak, że w każdym przypadku należy zachować zdrowy rozsądek, szczególną uwagę oraz po prostu latać z głową!
Jeśli nie jesteś pewien czy możesz w danym miejscu latać - najlepiej zrezygnuj lub zainstaluj aplikację DroneRadar - pomoże Ci określić w jakiej strefie się aktualnie znajdujesz i czy loty rekreacyjne są możliwe. Aplikacji tej używają wykwalifikowani operatorzy i jest ona bardzo pomocna. Dzięki niej będziesz wiedział w jakiej strefie się znajdujesz i czy możesz aktualnie latać.
Po więcej szczegółowych informacji odsyłamy do dokumentu "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy - Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków"